СОБРАНИЕ

Едногласно е избрана специјалната обвинителка Катица Јанева

Со 108 гласа „за“ пратениците вечерва едногласно ја избраа Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Катица Јанева

За Јанева вечерва во Собранието гласаа 108, а беа присутни 111 пратеници. На семафорот немаше воздржани или гласови против.

Конечниот избор на Јанева ноќеска треба да го изврши и Советот на јавни обвинители.

Македонија за првпат добива специјален јавен обвинител. Ова е предвидено со Законот за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, изгласан денеска по итна постапка во Собранието. 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе