По завршените избори

Единствениот градоначалник од ДПА премина во Алијанса за Албанците

На официјалната фејсбу - страница на Алијанса за Албанците е објавена вест дека единствениот градоначалник што ДПА го доби на овие локални избори преминал во партијата на Зијадин Села. Студеничани инаку беше општина која важеше за бастион на ДПА - партијата на Мендух Тачи.

„Градоначалникот на Студеничани, господинот Азем Садику, сега е дел од големото семејство на Алијансата на Албанците. Кон партијата се приклучија и локалните структури кои одбија да се справат со актуелната власт. Триумфираа десницата и чистите!“, пишува на фејсбук - објавата на Алијанса за Албанците која е илустрирана со фотографија на која се Садику, лидерот на Алијанса Зијадин Села и генералниот секретар и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари.

Со овој трансфер, Алијанса за Албанците ќе раководи со вкупно 4 општини.

Инаку, веста за преминувањето на Садику во редовите на партијата на Села беше објавено денеска, откако Државната изборна комисија ги одби приговорите поднесени од ДУИ за изборниот резултат во Студеничани, наведувајќи дека бројот на гласачите не се совпаѓа со бројот на гласачките ливчиња.

Садику оствари тесна победа над кандидатот од ДУИ со разлика од само 59 гласови.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе