Партиско соопштение

Движењето Беса оостанува во владината коалиција

Движењето Беса денеска преку соопштение извести дека оценува оти владиното мнозинство е стабилно и дека партијата е дел од тоа владино мнозинство. Продолжуваме напред со стабилна Влада по демократски и европски пат, нагласуваат од партијата.

Движењето Беса во првиот круг успеа да ги исполни очекувањата на Изборниот штаб на партијата и во вториот изборен круг влегува како апсолутен фаворит во општините Тетово и Желино, се вели во партиското соопштение.

„Воедно, сакаме да ја информираме пошироката јавност дека владината калиција е стабилна без оглед на тоа што на многу места во вториот круг се натпреваруваме меѓу себе. Владиното мнозинство е стабилно и работи исклучиво во интерес на граѓаните. Напредокот на земјата е нашата највисока заедничкаце. Движењето Беса е дел од стабилното владино мнозинство. Северна Македонија продолжува напред со стабилна Влада по демократски и европски пат.“, порачува Беса.

Инаку, најинтересна битка за градоначалничка функција ќе се води во Тетово, каде довербата на граѓаните ја бараат лидерот на Беса Биљал Касами и актуелната градоначалничка од редовите на ДУИ, Теута Арифи. И Беса и ДУИ се дел од владата на Зоран Заев.

Беса во Собранието има четири пратеници. Доколку Касами биде избран за градоначалник партијата ќе има тројца пратеници, бидејќи според листата на владејачката коалиција, на неговото место ќе дојде кадар од СДСМ.

 

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе