Хелсинки

Дорис Пак до Мицкоски: Пратениците кои гласаа за договорот со Грција не се криминалци!

„Неприфатливо е осумте пратеници од ВМРО кои гласаа за договорот со Грција и за европска иднина на земјата да се третираат како криминалци. ЕПП тоа не смее да го толерира", напиша на својот твитер-профил Дорис Пак, претседателка на асоцијацијата на жените на ЕПП, по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Хелсински.

На самитот на Европската народна партија (ЕПП) во Хелсинки Мицкоски се сретна и со еврокомесарот Јоханес Хан и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

  

Македонија треба да започне со процесот на усвојување модел за правно признавање на родот со почитување на фундаменталните права и правото на личен и телесен интегритет на транс луѓето.

повеќе

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе

Следејќи ги слепо своите геостратешки планови, можно е американските геостратези и во Македонија да направија уште една грешка, во низата грешки во последните две декади.

повеќе