ДКСК бара истрага за градоначалникот на Сарај за платформата на Матка

Јавното обвинителство треба да отвори истрага против Блерим Беџети, градоначалникот на Сарај за илегалната изградба на платформата на езерото Матка, бара Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК).

Градоначалникот Беџети не презел ништо во врска со дивоизградените платформи на Матка за кои медиумите пишуваат безмалку цела година.

ДКСК побара Владата да ѝ ги одзеде градежните овластувања на општина Сарај.

Според законот, на диво поставени платформи не може да се легализираат. Барања за легализација во февруари годинава поднеле Амет Саити и Џемал Саити, а градоначалникот на Сарај не одговорил на овие барања. Со непостапувањето по овие барања, градоначалникот Беџети го прекршил Законот за локална самоуправа, информираат од ДКСК.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе