Димитров: Очекуваме позитивен извештај од ЕК и одлука за преговори до крај на годината

Денеска во Братислава, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на Министерски состанок на земјите од Вишеградската група и земјите од Западен Балкан. Годинешниот состанок во Братислава се одржа во рамките на Словачкото претседателство со Вишеградската група, каде централна тема на дискусија беше унапредување на реформскиот и евроинтеграцискиот процес на земјите од Западен Балкан и научените лекции.

Дополнително, се разговараше и за заедничката Европска иднина во новиот геополитички контекст.

На состанокот беше реафирмирана посветеноста на Вишеградската група за натамошна поддршка на евроатлантската интеграција на земјите од Регионот и, во пресрет на објавувањето на годинешните Извештаи на ЕК, заеднички беше констатирана потребата ЕУ соодветно да го препознае напредокот што регионот и особено Република Северна Македонија, го постигна во изминатиот период. Важен акцент беше ставен и врз значењето на евроинтегративниот процес како клучен поттик за забрзани реформи и напредок на земјите од Западниот Балкан, но и натамошна консолидација на Балканот во постојниот сложен геополитички контекст.

Димитров во своето излагање се заблагодари на поддршката од нашите партнери од Вишеградската четворка и главно се задржа на важноста од одржување на отворена европска перспектива за Регионот преку објективно препознавање на постигнатиот напредок. Притоа укажа дека овој процес е двостран, односно дека земјите аспиранти мора континуирано да работаат, да се подобруваат и да испорачуваат позитивни резултати, а ЕУ треба постигнатиот напредок адекватно да го вреднува преку процесот на пристапување.

„Утре очекуваме позитивен извештај од Европската Комисија што реално ќе го отслика пресвртот што Северна Македонија успеа да го постигне во изминатиот период. Како дома преку унапредување на состојбите во клучните области и демократските процеси, така и надвор преку договорите со Грција и Бугарија. Потоа очекуваме политичка одлука за отворање на преговорите до крајот на годинава. Тоа не значи дека очекуваме и сме спремни да станеме членка денес или утре. Туку значи само отворање на следната фаза; почеток на новата етапа од нашиот европски пат кој се разбира дека ќе биде долг и ќе бара уште многу работа. Но е почеток кој е заслужен и неопходен за нашата европска иднина", рече Димитров.

„Процесот на внатрешна интеграција на Унијата треба да оди паралелно со процесот на натамошно проширување со земјите од регионот. Европски Балкан е пред се' интерес на нас земјите од Регионот, но и неспорен интерес на ЕУ. Ние во регионот мораме засилено да работиме кон една позитивна динамика, каде успехот ќе инспирира повеќе успех и добри вести. Истовремено важно е ЕУ да го препознава постигнатиот успех и да го оддржува процесот жив и кредибилен. На овој начин можеме заеднички да успееме и да направиме разлика", додаде Димитров.

На маргините на состанокот В4 – Западен Балкан, министерот Димитров оствари разговори со домаќинот Мирослав Лајчак, МНР на Словачка и останатите присутни колеги, како и одвоени билатерални средби со МНР на Унгарија, Петер Сијарто и МНР на Албанија, Гент Цекај.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе