Димитров на средби со државниот врв на Бугарија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска до петок ќе престојува во работна посета на Република Бугарија каде што ќе се сретне со претседателот Румен Радев, премиерот Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Во рамките на билатералната средба со министерката Захариева, денеска двајцата министри треба да разменат ратификациски документи на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, со што и практично ќе се заврши формалната постапка за стапување на договорот во сила по неговата ратификација во Собранието на Република Македонија на 15 јануари и во Националното собрание на Република Бугарија на 18 јануари.

На покана на висоата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, и министерката за надворешни работи на Бугарија, Захариева, Димитров на 15 и 16 февруари ќе учествува и на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и земјите кандидати за членство, Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција.

 

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе