Димитров на академска конференција во Атина

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска ја започнува дводневната работан посета на Атина, по поканата од поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас за учество на академска конференција по повод 20-годишнината од постоењето на катедрата за меѓународни и европски студии на атинскиот Универзитет Пиреас.

Димитров, како што соопштуваат од МНР, денеска ќе се сретне со претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, а утре напладне ќе се обрати на конференцијата „Грчката надворешна политика во 21 век“. Тој ќе има обраќање и на панелот „Трансформацијата во Југоисточниот Медитеран“, заедно со поранешните министри за надворешни работи на Република Бугарија и Република Албанија, Даниел Митов и Дитмир Бушати.

Во рамките на работната посета на Атина, предвидена е билатерална средба на Димитров со грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе