Димитров: Граѓаните треба да знаат дали веќе нема консензус за европската иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ѝ порача на Европската Унија да биде директна со земјите од регионот и јасно да им каже дали повеќе нема консензус за европската иднина на Западен Балкан.

„Најмалку што му должи Европска Унија на регионот е да биде директна со нас. Ако повеќе нема консензус за европската иднина на Западен Балкан, ако не важи ветувањето од Самитот во Солун во 2003 година, граѓаните заслужуваат да знаат.

Благодарност до сите лидери кои се бореа ЕУ да отвори пристапни преговори со нас, укажувајќи на историскиот Договор од Преспа, охрабрувајќи ги домашните реформите и поддржувајќи го европскиот наратив во Северна Македонија, земја кандидат 14 години.

Додека чекаме обвновување на консензусот, мораме да продолжиме да ги браниме вистинските европски вредности дома“, напиша Димитров на неговиот Твитер профил.

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе