Димитров до Палмер: Успешно ќе го изодиме патот до НАТО и ЕУ

Евроатлантските перспективи на земјата, како и за актуелните политички состојби во Македонија и во регионот беа темите за кои денеска разговараа министерот за надворешни работи, Никола Димитров и заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер.

Димитров, како што соопшти МНР, се заблагодарил за континуираната американска поддршка на евроатлантските интеграции на Република Македонија и нагласил дека граѓаните на Република Македонија, иднината на својата земја ја гледаат во евроатлантското семејство. Тој, исто така изразил уверување дека „успешно ќе го изодиме патот кон заслуженото место во НАТО и во Европската унија“.

Димитров и Палмер, според МНР, разговарале за тековните аспекти на процесот на пристапување на Република Македонија во НАТО, како и за неодамнешниот прогрес во однос на постапката за уставните промени во Парламентот, со цел успешна имплементација на Договорот со Грција  и зачленување на Република Македонија во Алијансата како нејзина 30-та земја-членка.  

 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе