Претседателски избори 2019

ДИК: Во дијаспората води Пендаровски

Според податоците од Државната изборна комисија за вчерашното гласање на дијаспората, Стево Пендаровски води со 23 гласа пред Гордана Сиљановска-Давкова, на обработени 25 од 32 избирачки места.  

Податоците покажуваат дека од 1.781 регистриран гласач на изборачките места се појавиле 1.184. За Пендаровски од обработените гласален 291 или 47,09 отсто, за Сиљановска 268 или 43,37 отсто, а за Блерим Река 41, односно 6,63 отсто од гласачите.

Неважечки досега се 18 ливчиња или 2,91 отсто. 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе