Собрание

Дијалог во рамките на „Жан Моне“, измените на собранискиот Деловникот остануваат за новиот пратенички состав

Трета, последна средба за овој парламентарен состав, во рамките на процесот „Жан Моне" ќе се одржи денеска попладне и утре во Собранието. Процесот „Жан Моне" е алатка на Европскиот парламент во областа на парламентарната медијација и поддршка на демократијата во ЕУ и на оваа средба ќе учествуваат актуелниот известувач на Европскиот парламент за земјава Илхан Ќучук и европратениците Андреас Шиедер и Марион Валсман. Во фокусот на разговорите ќе биде собранискиот Деловник.

Европратениците ќе имаат и средба со лидерите на политичките партии на СДСМ Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДПА Мендух Тачи, на ДУИ Али Ахмети, на АА Зијадин Села, лидерот на БЕСА Биљал Касами и на Алтернатива Африм Гаши, на која еврамбасадорот Самуел Жбогар ќе ја презентира новата методологија за проширување на ЕУ. Пред официјалниот почеток на разговорите претседателот на Собранието Талат Џафери и тројцата пратеници ќе се сретнат со лидерите на Младинскиот сојуз Крушево и Младинскиот сојуз УНЕСКО од Солун, Методија Стојчески и Бабис Папајоану, организаторите на младинскиот културен настан во рамките на Преспанскиот договор.

Џафери вчера на средба со новинарите кажа дека очекува напредок за спорните прашања со опозицијата, но не и дека очекува да биде постигнат договор. Речиси со идентичен став беше и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој нема големи очекувања

Џафери информира дека се спорни прашањата за промена на името на државата во Деловникот, начинот на избор на генералниот секретар на Собранието, а исто така се бара двотретинско мнозинство за гласање на потребата за донесување на законите по скратена постапка, а ќе се разговара и за календар за работа на Собранието. За двотретинско мнозинство за законите по скратена постапка, Џафери вели дека е спорно и неуставно, но исто така дека кај нас е проблем воспоставување календар за работа на Парламентот од повеќе причини, но најважното е дека нашето Собрание е во постојано заседание.

Пратеникот Димовски изјави дека нема големи очекувања од средбата и оти за време на процесот што трае две години немало никаква подготвеност од страна на владејачкото мнозинство да прифати предлози од опозицијата што ќе значат поефикасен Парламент.

– Немам чувство дека сега на крајот на мандатот ќе може нешто да се промени од тој аспект. Овој парламент е практично во момент на згаснување и немам големи очекувања, изјави Димовски.

На средбата, според пратеникот на опозицијата, може да бидат реафирмирани ставовите во врска со независноста на Собранието.

- Остануваат уште многу битни сегменти – независноста во обезбедувањето, независноста во функционирањето на Буџетот во Собранието, но околу Деловникот немам чувство дека може нешто посериозно да се случи, рече Димовски.

Факт е исто така додава тој, и оти има усогласени работи околу тоа дека Конститутивната седница на Парламентот треба да е дефинирана многу попрецизно.

Средбата ќе заврши со прес-конференција на тројцата европратеници и Џафери на која тие ќе информираат за заклучоците и исходот од средбата.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе