„Дифенс Њуз“: Северна Македонија денеска и официјално се приклучува кон НАТО

Се очекува Северна Македонија денеска до американскиот Стејт Департмант да го достави ратификуваниот Протокол за членство во НАТО, со што земјата и официјално ќе стане 30-та членка на Алијансата, објави американскиот портал специјализиран за одбранбени прашања „Дифенс Њуз“.

„Ваквиот чекор следи откако Шпанија минатата недела го ратификуваше Протоколот, како последна меѓу членките на НАТО, по што генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг на 20 март упати писмо до премиерот Оливер Спасовки со кое официјално ја покани Северна Македонија да стане 30-та членка на Пактот“, наведува порталот.

Стејт департментот во средата информира дека на 19 март 2020 година биле исполнети условите за „влегување во сила на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија кон Северноатлантскиот договор, изготвен во Брисел на 6 февруари 2019 година“.

„Протоколот стапи во сила на 19 март 2020 година во согласност со членот 2 од Протоколо“т, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Сепак, како што истакнува „Дифенс Њуз“, за договорот да биде комплетен, Македонија мора да го достави својот „инструмент за пристапување“ до Стејт департментот.

Порталот наведува дека Амбасадата на земјава во Вашингтон потврдила дека документите ќе бидат доставени денеска во Стејт департментот, по што се очекува да уследи и официјална церемонија на подигнување на македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел.

Поранешниот американски заменик помошник секретар за одбрана задолжен за европска и НАТО политика, Џим Таунсенд во изјава за „Дифенс Њуз“ изразува оптимизам дека по приемот во Алијансата, земјава ќе стане членка и на ЕУ, иако, како што вели, таа нема да биде важен играч во одбранбениот систем на Унијата, имјаќи ја предвид нејзината големина.

МИА

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе