27 Јануари

Денеска во МНТ свечена Светосавска академија

Српската заедница во земјава со свечена Светосавска академија вечер во Македонскиот народен театар ќе го одбележи 27 Јануари, Националниот празник на Србите – Денот на српскиот просветител Свети Сава.

„Свети Сава е симбол нашето творештво низ векови, наш корен на животот, нашето чувство за време, историју и судбината на нашиот народ“, изјави по овој повод Иван Стоилковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија.

 На настанот најавено е обраќање на премиерот Оливер Спасовски, како и на делегациии од Србија и Република Српска, а ќе се одржи и богата културно-уметничка програма.

Денеска членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик ќе престојува во Скопје, ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, а потоа ќе присуствува на Светосавската академија каде ќе му биде доделена Светосавска повелба за „значаен придонес во афирмацијата на српското национално прашање во регионот и за значаен придонес за заштита на Србите и српската култура и традиција во северна Македонија”.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе