Собрание

Денеска треба да се одземе пратеничкиот мандат на Груевски, по што следува и оставката на Богоевски

Мандатот на пратеникот Никола Груевски денеска е повторно на дневен ред на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања. Павле Богоевски, претседателот на оваа комисија, нема да ја води седницата затоа што е во оставка и истата должност ќе ја преземе заменичката Снежана Калеска - Ванчева.

Собранието и лани во ноември се обиде да му го одземе мандатот на Груевски, тогаш поради недостојност за вршење на пратеничката функција откако беше осуден на две години затвор во случајот „Тенк“, но немаше двотретинско мнозинство. Денеска по шестмесечно отсуство од работата на Собранието, бегство во Унгарија, на Груевски по закон му следува одземање на мандатот. Но, повторно е потребно двотретинско мнозинство, односно за тоа треба да гласаат 80 пратеници.

Вчера ИК на ВМРО-ДПМНЕ им препорача на нивните пратеници да гласаат според Уставот и законите, што значи дека може да се очекува пратеничкиот мандат на Груевски да биде одземен.

По скандалот со аудио снимката од која се слуша како пратеникот Павле Богоевски наводно нарачува пола (грам кокаин или масло од канабис), тој после една недела изјави дека ќе поднесе оставка откако ќе му биде одземен мандатот на Груевски.

Опозицијата сакаше во дневниот ред на собраниската комисија да ја внесе како точка и одговорноста на Богоевски за нарушување на етичкиот кодекс, но истата беше прекината откако тој ја најави својата оставка по гласањето.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе