СОБРАНИЕ

Денеска на пладне продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Собраниската седница за предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Седницата беше прекината вчера по 22 часот, откако претходно во собраниската сала се случуваа истите работи во режија на опозицијата - дискусија, реплика, контрареплика, процедурална забелешка, пратеници околу говорницата, интервенција на собраниското обезбедување...

Вчера во еден момент ја снема дури и картичката за гласање на претседателот на Собранието Талат Џафери. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ја извлекол картичката на Џафери, по што претседателот на Собранието го повика обезбедувањето, а пратениците од опозициската партија се насобраа околу говорницата.

За ВМРО-ДПМНE предлогот за разрешување на Зврлевски е политички реваншизам на Заев.

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе