ОДЛОЖЕНА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА

Денеска е годишнината од Рамковниот договор, за Зврлевски пратениците ќе расправаат утре

Закажаното за денеска продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера инсистираше Собранието да продолжи со работата и денеска, сепак седницата е презакажана за утре во 11 часот.

Џафери денеска во 19 часот ќе се обрати по повод одбележувањето на 16 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што ќе се одржи во  хотелот Александар Палас во Скопје.

Опозицијата вчера бараше денеска да не работи Собранието, но Џафери одговори дека маратонските реплики и контрареплики токму на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се виновни за тоа.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе