Претседателски избори 2019

Да си ни жив и здрав драг Стево!-роденденска честитка од Силјановска

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова попладнево преку Твитер му го честиташе роденденот на нејзиниот противкандидат Стево Пендаровски. 

„Упатувам искрени честитки до колегата Пендаровски за неговиот роденден! Да си ни жив и здрав драг Стево!”, напиша Сиљановска.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе