Ципрас: Недавањето датум за Северна Македонија е порака на слабост и пораз на европскиот проект

По неуспехот на Европскиот совет да даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија на Твитер се огласи и поранешниот грчки премиер, Алексис Ципрас,  со порака дека тоа е знак на слабост и пораз за европската структура.

„Одлуката на Европскиот совет да отфрли почеток на пристапни преговори со Северна Македонија е порака на слабост и пораз за европскиот проект.

Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел. Им должиме на нашите граѓани да продолжиме да се бориме за иднината и единството на Европа“, напиша Ципрас на Твитер.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе