Ципрас ќе ги брифира претседателот и партиските лидери за средбите со Заев и разговорите за името

По средбите во Софија на грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев, во Атина се најавува дека Ципрас планира да ги информира претседателот Прокопис Павлопулос и лидерите на политичките партии за разговорите за името и најновиот развој на настаните.

И покрај оптимистичките изјави дека има напредок во преговорите, грчките медиуми ги пренесуваат ставовите на владата дека не се отстапува од позицијата за име за севкупна употреба и за промена на Уставот како главни услови за постигнување договор.

Овие две точки, според властите во Атина, се услов за интеграција на македонија во ЕУ и во НАТО.

 

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе