По оставката од Коѕијас

Ципрас: Уставни измени или не прифаќаме зачленување на соседот во ниедна меѓународна организација

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска рече дека го презема Министерството за надворешни работи по оставката на Никос Коѕијас, за да обезбеди успешно завршување на договорот за името со Македонија.

Во изјавата за новинарите пред премиерската резиденција, тој ја повика Македонија да ги поддржи уставните амандмани во тековната дебата во парламентот, додавајќи дека Грција нема да го прифати нејзиното членство во ниедна меѓународна организација под името „Република Македонија“.

Ципрас му се заблагодари на Коѕијас „за неговиот скапоцен придонес сиве овие години во унапредувањето на геополитичката улога на земјата“ и додаде дека „нема да толерира бесмислени и себични стратегии“.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе