Градоначалникот брзо се предомисли

Бутарис рече дека бил сонлив кога рекол дека треба да се смени името на солунскиот аеродром

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика говорејќи синоќа на состанокот на општинскиот совет и утрово за грчката телевизија Скај.

Бутарис изрази жалење што, како што рече, бил изваден и објавен само еден дел од изјавите, а не ставовите во целост од вчерашниот состанок, јавува дописникот на МИА од Атина.

„Не предложив, не предлагам и нема да предложам промена на името, едноставно ја изразив мојата загриженост. Она што го кажав и не го одрекувам е дека ова прашање го имаме загубено, 130-150 земји, колку и да се, ја имаат признато земјата под името Македонија. И ние, за жал, имаме загубено, за што се одговорни грчките влади во последните 25 години. И ова треба да нè загрижува“, рече Бутарис на вонредната прес-конференција за медиумите во Солун.

Во однос на телефонското интервју во утринската емисија на грчката телевизија Скај, во која го спомена името на грчкиот кошаркар Галис како можна варијанта за име на солунскиот аеродром, Бутарис вели дека спиел кога го побарале.

„Одеднаш, утрово ми се јавуваат од Скај, јас спиев и ме збунија. Не побарав никогаш промена на името Македонија. За Никос Галис, што беше споменато, ме праша една госпоѓа од Скај, не ѝ го помнам името, кога би се предложило менување на името, што би предложил и нормално јас реков Никос Галис“, објасни Бутарис, пренесе МИА.

Во однос на разговорите за името, солунскиот градоначалник рече дека треба да се постигне договор што ќе биде добар и за двете страни.

На денешен ден, 18 февруари 2013 година, Собранието на РМ го избра Талат Џафери за министер за одбрана.

повеќе

Народот е тој што треба да кажува дали политичарите се умни, знаат, ќе одлучи или пак ќе бара нивна смена.

повеќе

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".

повеќе