Бугарски европарламентарец: Ќе побараме Бугарија итно да го укине ветото за Северна Македонија

Мојата партија ќе побара по брза процедура да се укине бугарското вето за Северна Македонија, порача бугарскиот европратеник и известувач на ЕП за земјава, Илхан Ќучук.

Фото: Твитер

„Мојата партија ДПС донесе храбра одлука да побара брза парламентарна процедура за итно укинување на ветото на Бугарија за Северна Македонија и деблокирање на ЕУ-интеграцијата на Западен Балкан“, напиша Ќучук на Твитер.

 

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе