Брнз: Сочувство до оние на кои срцата им се скршија кога слушнаа за оваа трагична сообраќајна несреќа

Американската амбасадорка во земјава Кејт Мери Брнз изрази сочувство за загинатите во автобуската несреќа што се случи доцна синоќа во Бугарија. Во трагедијата во Бугарија утрово загинаа 46 патници, а 7 се повредени. 

Фото: ЕПА

„Од име на Американската амбасада, сакам да изразам најдлабоко сочувство на семејствата кои ги загубија своите најмили, и нашата поддршка за повредените, како и за оние на кои срцата им се скршија кога слушнаа за оваа трагична сообраќајна несреќа. Нашите мисли се со Вас во овие тешки времиња“, напиша амбасадорката Брнз на Твитер.

Во исто време, и Амбасадата на САД во Софија изрази сочувство до семејствата на загинатите.

„Ние во Амбасадата на САД со тага ја примивме веста за автобуската несреќа кај селото Боснек. Нашите мисли се со жртвите и нивните семејства и се надеваме на брзо закрепнување во тие трагедии“, наведуваат од американската Амбасада во Софија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе