српската премиерка

Брнабиќ: Ситуацијата со Македонија не е мала работа

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска кусо изјави дека за одлуката за повлекување на персоналот од амбасадата на Србија во Македонија разговарала со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ и со претседателот на Србија, Александар Вучуќ. 

„Имав утринава состанок со Дачиќ и консултации со претседателот на Србија, бидејќи не станува збор за мала работа“, изјави Брнабиќ пред новинарите.

Сепак, таа, како што јавува агенцијата Бета, не кажа ништо повеќе и ги замоли медиумите да почекаат соопштените од српското МНР.

Во меѓувреме, од македонското МНР велат дека се постојана комуникација со претставници на српската дипломатија откако вчера беа повлечени сите дипломати од амбасадата на Србија во земјава, и штом официјален Белград ќе ги открие причините за повлекувањето на дипломатите, МНР ќе излезе со став за македонската јавност. 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе