Борисов: Радев не му остави простор за маневар на Петков за Македонија

Поранешниот бугарски премиер и лидер на опозициската партија ГЕРБ, Бојко Борисов,  по вчерашната средба на Советодавниот совет за национална безбедност оцени дека средбата била сосема непотребна, како и дека претседателот на државата, Румен Радев, на оваа средба му оневозможил каков било маневарски простор на премиерот Кирил Петков, пренесува софиски „Труд“.

„Договорот за добрососедство со Република Северна Македонија е толку прецизен и јасен во секоја област што едноставно треба да се спроведе од двете страни. Советодавниот совет за национална безбедност (НСС) беше непотребен, тој само го покажа тоталниот хаос во којшто се наоѓа државата. Порано ние имавме огромна желба Бугарија да им помогне на нашите соседи. Вчера претседателот Радев му одзеде секаква можност за маневар на премиерот Кирил Петков“, рече Борисов.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе