Борисов демонстрираше лидерство и пријателство кон Македонија, вели Бучковски

Бојко Борисов демонстрираше лидерство и пријателство кон Македонија, изјави поранешниот македонски премиер и поранешен специјален претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски по одлуката на Борисов неговата партија во Бугарското собрание да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ.

Изјавата на Бојко Борисов е лидерски потег што ќе ја врати довербата во бугарско-македонското пријателство. Со вакви декларации ја враќаме довербата меѓу нас, изјавил Бучковски во изјава за „БГНЕС".

Борисов денеска ги повика пратениците на ГЕРБ да го поддржат францускиот предлог за почеток на преговори на Македонија со ЕУ.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе