Преспа форум за дијалог

Блокадата од Бугарија е предавство, порача Џозеф

Американскиот професор Едвард Џозеф од „Преспа форум за дијалог“ порача дека ЕУ никогаш не сакала да биде лидер во регионот на Западен Балкан и дека не може да биде светска сила ако не го земе Балканот сериозно.

Како аргумент дека ЕУ потфрли и продолжува да потфрла во регионот го наведе како пример македонскиот случај.

„Ветото на Франција беше историска грешка, но блокадата на Бугарија е предавство. Тоа е предавство на европските вредности“, рече Џозеф.

Според него, Америка го почитува она што Македонците го направија во овој регион со храброста да се склучи Преспанскиот договор и македонската Влада и владата на Алексис Ципрас покажаа дека во овој регион може да се решат спорови со дигнитет и мудрост.

„Лани, сред кампањата Џо Бајден им го честиташе Илиндинското восатние на македонските граѓани. Тоа немаше да се случи ако не беше потпишан Преспанскиот договор“, рече Џозеф.

Тој уште додаде дека проблемите во регионот се решливи и не треба да се зборува колку биле тешки.

Како пример ја наведе извршната наредба на Вашингтон за санкции кон бугарски функционери и бизнисмени поради корупција и рече дека САД можат лесно да ги споделат податоците со нивните европски партнери, но не сакаат да го направат тоа поради амбивалентниот однос на европските институции кон корупцијата.  

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе