Влада

Бесими и Етеми, директорот и економскиот директор на болницата во Тетово ќе бидат сменети по изборите

Флорим Бесими и Артан Етеми директорот и економскиот директор на Тетовската болница после изборите ќе бидат сменети. „Оставката на двајцата директори е неотповиклива и после изборите ќе се постават други директори. Сега е забрането по Избрниот законик , велат од Владата за ТВ 24.

Бесими и Етеми поднесоа оставки во ист ден која оставката поднесе и заменикот министер за здравство, а министерот за здравство понуди оставка.

Премиерот Заев откако вчера излезе еден од извештаите за несреќата во Тетово, порача дека не ги прифаќа оставките на Филипче и Хасани.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе