Изјава на бугарскиот премиер

Бараме целосна заштита на бугарскиoт интерес во Северна Македонија, вели Петков

Долгорочно гледано Северна Македонија треба да биде дел од Европската Унија и мора да се заштитат правата на Бугарите во земјата, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков за софиската Нова ТВ. „Затоа мора да се надмине политичката реторика и да се работи, нагласи Петков, додавајќи дека бугарското вето за старт на преговорите на земјава со ЕУ ќе биде повлечено тогаш кога ќе биде „завршена работата".

Петков нагласил дека неговата Влада „нема да прави ништо" без одлука на бугарскиот Парламент и ништо нема да биде сокриено од јавноста.

„Целосно ќе се бара заштита на бугарскиот интерес“, кажал Петков, а пренесува МИА од Софија.

Во изјавата, Петков вели дека во Бугарија има обиди „да се продаде идејата за отстапување или неотстапување" од бугарската позиција кон Северна Македонија, но дека вистината е оти долгорочно Северна Македонија треба да е дел од Европската унија.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе