ВМРО-ДПМНЕ

Арсовски: Како Коки, Зоки, Шеки ќе координираат тело за борба против корупцијата?

Влада со сите институции, со сите органи за испитување за репресии и сите институции за заштита на правото и правниот систем, по три години власт формира тело за борба против корупцијата и криминалот, изјави Димче Арсовски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашната владина одлука за формирање на посебно тело за борба против криминалот и корупцијата.

„Срамно е Влада после три години, во време кога се стега обрачот околу премиерот и неговите најблиски соработници во еден коруптивен случај наречен „Рекет“ да формира сега тело. Прашањето е али досега не функционирале и како истите оние луѓе кои што се споменуваат можеби под псевдонимите Кики, Фрики, Коки, Зоки, Шеки, сега ќе координираат тело за борба против криминалот и корупцијата. Ова е уште една маска и уште еден прав во очите на јавноста само и само за да се заташка истрагата за случајот 'Рекет'“.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе