Конвенција на Достоинство

Ангелов: Употребата на албанскиот јазик не смее да излезе надвор од мислењето на Венециската комисија

Гоце Делчев е Бугарин онолку колку што Македонците кои имаат бугарски пасош се Бугари. Ова вчера на годишната конвенција на партијата Достоинство гоизјави нејзиниот лидер Стојанче Ангелов. Тој ги повика сите оние кои се против режимот на ВМРО-ДПМНЕ да се придружат на неговата партија.

„Воопшто не треба да се преговара, никој нема право да преговара, ние сме Македонци кои зборуваат македонски јазик. Сметаме дека Гоце Делчев е Бугарин онолку колку што Македонците кои имаат бугарски пасош се Бугари. Ние сме за унапредување на јазичните права на сите македонски граѓани. Албанскиот јазик не смее да излезе надвор од мислењето на Венецијанската комисија“, рече Ангелов.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе