Амбасада на САД во Македонија: Груевски бараше средба со Бајден

Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да разговараат за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни како и за останати прашања од заеднички интерес, соопштија попладнево од амбасадата на САД во Македонија.

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на САД, нема да има средби во Стејт департментот. Тој веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија.

Средбата Груевски - Бајден ќе се одржи доцна вечерва, по македонско време. 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе