Реакција

Амбасада на Русија во Македонија: Заев и Шекеринска шират русофобија

Со паушалните изјави на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадени за Базфид њуз и со неговите изјави за македонски медиуми со обвинувања за наводно финансирање на антивладини протести во Македонија од страна на некои „бизнисмени од Русија" се шири русофобија во земјата. На ова се надополнуваат и неодамнешните изјави на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, се вели во официјалното соопштение на Амбасадата на Русија во Македонија.

„Ова ширење на русофобијата, преку западните партнери на Македонија сѐ почесто станува алатка за постигнувње на сопствени внатрешни и надворешно политички цели.

Во тој контекст се доведува во прашање искреноста на заложбите на Владата на Република Македонија за градење пријателски односи со Руската Федерација.

Очекуваме дека македонската страна, во рамките на законите на државата и меѓународната практика, ќе спроведе детална и објективна истрага на наводите на кои алудираат посочените членови на Владата на Република Македонија, и на јавноста и на руската страна ќе ѝ презентира реални факти, а не конструкции.

Сметаме дека се контрапродуктивни и неодговорни обидите за заплашување на граѓаните со измислена руска закана“, се вели во соопштението на руската амбасада во Скопје.

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе