Алијанса и Алтернатива имаат со став за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, ќе го кажат утре

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива има став за резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ, но тој официјално ќе биде соопштен утре.

„Ние како албанска опозиција односно коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива сигурно дека ќе имаме став за оваа работа, бидејќи сме еден многу битен политички фактор во државата, но знаете дека нашиот претседател Зијадин Села беше на едно патување во Америка и се врати пред два дена“, изјави на прес-конференција портпаролот на Коалицијата, Шефик Дураку, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој додаде дека ставот ќе биде официјално соопштен утре од нивните претставници.

„Најверојатно утре ќе го соопштиме нашиот став, дали тоа ќе биде од претседателот на Коалицијата или некој од пратениците, но денеска не би можел ништо да кажам за ова“, рече Дураку.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе