Незадоволни граѓани од Законот за јазиците

Албанско знаме закачено на влезот во Македонија на граничниот премин Богородица (ФОТО)

Утрово на влезот во Македонија од грчка страна на граничниот премин Богородица, грбот на Република Македонија од знакот беше покриен со албанско знаме. По протестите пред домовите на пратениците на СДСМ, палењето возила, расфрлањето на летоци, испишувањето на графити со навредлива содржина, еве уште еден начин како граѓаните го искажуваат својот револт од усвојувањето на Законот за употреба ја јазиците на 14 март.

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе