Тирана

Албанскиот Парламент го ратификува Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО

Албанскиот Парламент со 130 гласа „за“ го ратификува пристапниот Протокол за членството на Република Северна Македонија во НАТО на пленарната седница која започна со едноминутен молк за жртвите од сообраќајната несреќа на патот Скопје-Тетово, кај Ласкарци. На седницата присуствува и претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери, и македонскиот амбасадор Данчо Марковски.

Спикерот Грамоз Ручи, како што јавува МИА, изразил задоволство што албанскиот Парламент е меѓу првите парламенти што го ратификува овој Протокол и дека Северна Македонија поминала низ многу предизвици до овој момент.

„Ова пристапување се оствари благодарение на Преспанскиот договор меѓу двете наши соседски земји, Северна Македонија и Грција. Ова не би било можно без политичката волја и храброст и еманципација на Албанците во Северна Македонија. Ми претставува задоволство што Собранието на Република Албанија е меѓу првите парламенти што го ратификуваат овој протокол кој ќе овозможи пристап на Северна Македонија во НАТО. Овој голем чекор беше овозможен преку Преспанскиот договор. Парламентите на двете земји покажаа голема политичка одговорност, разбирајќи дека недоразбрањето го чуваше во заложништво пријателството меѓу двете земји, како и евроатланскот пат на Северна Македонија“, рекол Ручи. 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе