На отворањето на фестивалот „Браќа Манаки“

Активисти на Левица легнаа на црвениот тепих во Битола – нѐ газевте 30 години...

Активисти на партијата Левица на отворањето на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ легнаа на црвениот тепх. Битолчани се навикнати веќе 30 години да ги газат без око да ни трепне, стои во објавата на Левица.

„На ваков начин на мирољубив начин во нетипичен стил испративме порака до локалните политичари и оние од главниот град, кои за Битола се сеќаваат само во предизборни кампањи и тогаш кога треба да се фотографираат. Легнувајќи на гламурозниот црвен тепих им порачавме на гостите слободно да газат и да минуваат преку нас, затоа што како битолчани навикнати сме веќе 30 години да нè газат без око да ни трепне“, стои во објавата на Левица од Битола.

Двајцата припадници на Левица по кратко беа отстранети од црвениот тепих.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе