Ахмети ги кани на средба Гаши, Касами, Села и Тачи на годишнината од Рамковниот договор

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети испрати покана до претседателите на парламентарните партии на Албанците за заедничка средба на денот на годишнината на Рамковниот договор.

Како што соопштија од ДУИ, поканети се Африм Гаши од Алтернатива, Билал Касами од Беса, Зијадин Села од Алијанса за Албанците и Мендух Тачи од Демократска партија на Албанците (ДПА).

Средбата би се одржала напладне на 13 август во хотелот Парк во Скопје.

„Се надеваме дека поракава ќе ве најде здрави и добри. Ве молиме да не информирате околу вашата подготвеност за оваа заедничка значајна средба“, пишува во поканата од ДУИ.

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе