5 минути факти: Полицијата ги контролира лицата во самоизолација три пати на ден

 Состојбата во државните карантини како една од мерките кои се донесени за да го забават ширењето на коронавирусот, беше тема на вчерашната емисија „5 минути факти“ на Канал 5.

Екипата на емисијата разговараше со прилепчанецот Милан Секуловски, кој од Барселона слетал во Софија, заедно со уште 25 лица, па преку граничниот премин Деве Баир биле пренесени во Македонија.

„Ни мереа температура, ниту еден од групата немаше никакви симптоми, и потоа со автобус бевме однесени до дома“, изјави Секуловски кој е сега во самоизолација во неговиот дом во Прилеп. Тој додаде дека полицајци телефонски го контролираат два-три пати во денот за да проверат дали се придржува кон мерките за самоизолација.

Екипата на „5 минути факти“ беше на терен со полицијата која ги проверува лицата во самоизолација два пати во денот.

„Бројката на прекшители на мерките се намалува од ден на ден“, изјави Ристо Ставревски, началник на СВР Скопје и додаде дека одлуката на Владата да не се излегува по 11 часот, повозрасните луѓе не ја почитуваат во целост.

Eден на еден


Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе