Собрание

102 пратенички гласа за разрешување на Катица Јанева

Собранието на Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за" без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за" и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство. Jанева е разрешена за несовесно, незаконско и нестручно работење.

Јанева е во притвор од 21 август како третоосомничена за  случајот „Рекет“ за злоупотреба на службената положба и овластувања.

На пленарната седница не се расправаше за извештајот на Советот на обвинители, туку само за предлогот за разрешување на Комисијата за прашања на избори и имемнувања.

Собранието, одлуката за разрешување треба да ја достави до Советот за јавни обвинители. Потоа, Советот треба да свика седница за да се констатира разрешувањето на Јанева.

Таа беше избрана за специјален јавен обвинител на 15 септември 2015 со 108 гласа „за" и нејзиниот мандат истекуваше утре.

Од вчера Јавното обвинителство на Македонија ги презеде предметите од СЈО со согласност на сега веќе разрешената специјална обвинителка.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе