Политика

Ќе се откажам од статусот конзул на Унгарија како и од функцијата претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија, со цел да ја извршувам градоначалничката функција, истакна Данела Арсовска, кандидатот за градоначалник на Скопје на вечерашното гостување во „Само интервју" на Канал 5 телевизија.

28 Октомври 2021 - 22:37

Американскиот амбасадор во Софија работи да се обрне внимание на проблемите со прекршување на човековите права во земјата, рече на денешниот распит во Претставничкиот дом Габриел Ескобар, претставник на Стејт дeпартментот за Западен Балкан. Распитот беше на тема ангажманот на САД во Западен Балкан.

28 Октомври 2021 - 22:34

„Од никого не сум побарал да купува било што за мене, или да побара од друг да го прави тоа, ниту сум давал парични средства за такви цели било кому“ реагираше поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешното сведочење на Александар Ивановски-Алек Теранова во случајот „Плацеви на Водно“. Бизнисменот Александар Ивановски познат како Алек Теранова, во своето денешно сведочење рече дека во 2018 година му се јавил Груевски од унгарски телефонски број за да купи стан за својата сопруга, која со децата сакала да живее во него.

28 Октомври 2021 - 21:07

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски нема да користи службен автомобил. Како што најави во предизборната кампања, ќе се води строга контрола на сите службени возила и нивната употреба ќе биде наменска, рационална и исклучиво во корист на граѓаните. Воедно, Ѓорѓиевски се откажува и од средствата предвидени за репрезентација на градоначалникот.

28 Октомври 2021 - 17:21

Владата денеска преку соопштение реагира на постапки и изјави од соседна Бугарија, кои, како што се посочува, не се доживуваат пријателски од македонските граѓани. Од Владата додаваат дека имаат разбирање за внатрешната политичка предизборна состојба во Бугарија и комплицираниот изборен тек, но, сметаат дека тоа не е причина за политички пораки за кампањски потреби кои излегуваат од рамката на европските вредности и принципи за почитување на кој е изграден Договорот за пријателство, добрососедство и соработка.

28 Октомври 2021 - 17:01

„Документот е валиден“, тоа е електронскиот одговор што го добивме на веб страницата на бугарското Министерство за внатрешни работи, во делот за административни електронски услуги, кога ги внесовме податоците од бугарската лична карта што ја објави СДСМ, а за која од партијата тврдат дека е на Ангел Арсовски, сопруг на кандидатката за градоначалник на Скопје Данела Арсовска. Се обидовме да добиеме и официјален одговор од прес-службата на МВР на прашањето дали Данела Арсовска поседува бугарско државјанство и лична карта, но нѝ беше речено дека таква информација не можат да нѝ дадат.

28 Октомври 2021 - 13:51

Со гордост можам да кажам дека денес е објавен тендерот за реализација на Бас Рапид Tранзит системот. Со ова правиме крупен чекор напред кон изведба на современ, еколошки, брз и ефикасен јавен превоз. За само четири години, успеавме да го реализираме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот согласно условите кои ги овозможува денешното Скопје, изјави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција.

28 Октомври 2021 - 13:16

Целосната интеграција на сите земји од регионот на Западен Балкан во ЕУ е најрационалното и најлогичното сценарио, што ќе биде во функција на создавање на Унија која ќе егзистира обединета, просперитетна и во мир, порача министерот за надворешни работи, Бујар Османи во обраќањето на меѓународната научна конференција на тема „Балканот меѓу европската интеграција и регионалната соработка“.

28 Октомври 2021 - 13:15

Пратеничката Славјанска Петровска денеска, на нова прес-конференција во СДСМ објави дека не само што бугарско државјанство и бугарска лична карта има Данела Арсовска, туку дека бугарска лична карта има и нејзиниот сопруг Ангел Арсовски. Неговата лична карта е издадена во иста година како и таа на неговата сопруга, рече Петровска и порача дека Арсовска како што со лаги ја започна својата кампања за градоначалничка на Скопје, дека така, со лаги и ја завршува.

28 Октомври 2021 - 12:55

„Последниве денови сме сведоци на силна црна кампања против мене и моето семејство. Еве на крајот од оваа кампања сакам да ви се обратам директно и искрено вам, дека јас, Данела Арсовска ја побарав вашата поддршка како човек без ниту една дамка во животот и таа поддршка ја добив“, изјави Данела Арсовска на прес-конференцијата во обраќањето пред вториот круг од локалните избори што ќе биде на 31 октомври, в недела. 

28 Октомври 2021 - 12:40

Ако победам на изборите на пролет, ќе го екстрадирам во Македонија криминалниот мигрант Никола Груевски, изјави лидерот на граѓанското движење „Унгарија на сите" (МММ) и кандидат на здружената унгарска опозиција за премиер Петер Марки-Зај. Покрај Груевски рече дека ќе биде екстрадиран и јорданскиот бизнисмен Заиф Нафа, кој исто така има азил во Унгарија. Марки-Зај, во објава на Твитер нагласи дека станува збор за „криминални мигранти населени од (партијата) ФИДЕС" на актуелниот унгарски премиер Виктор Орбан.

28 Октомври 2021 - 11:47

Делегацијата од претставници на неколку здруженија на македонските Бугари која во Софија бара поддршка од тамошните власти, по вчерашната средба со бугарскиот претседател Румен Радев, денеска беше примена и од поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов кому му се пожалија за односот на македонската држава кон нив. На средбата присуствуваше и поранешната министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

28 Октомври 2021 - 11:27

Во своето обраќање до граѓаните пред неделните избори, претседателот на СДСМ Зоран Заев порачува да се излезе и да се гласа, со што, вели, граѓаните ќе ја потврдат шансата за нашата земја да продолжи да се нормализира, да се стабилизира и никогаш повеќе да не падне под режим. „Во недела правиме избор помеѓу искрени политичари, кои не се безгрешни секако, но народни и отворени, или пак, оние другите, политичари без став, со скриени агенди, бранители на криминалот, политичари со кои не знаеш на што си, опасни за државата“, порачува Заев.

28 Октомври 2021 - 11:15

Државната изборна комисија (ДИК) утрово од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола го презеде доверливиот избирачки материјал за вториот круг од локалните избори. Во печатницата АД „Киро Дандаро“-Битола за седум дена овој пат се испечатени 1,6 милиони ливчиња од доверливиот избирачки материјал кој во текот на денот ќе го преземат општинските изборни комисии во општините каде в недела ќе има гласање.

28 Октомври 2021 - 10:23

Пред вториот круг од локалните избори в недела на 31 октомври 2021 година, Министерството за внатрешни работи информира дека и во сабота и недела управните служби ќе работат во општините каде што ќе има гласање во вториот круг со цел да им се излезе во пресрет на граѓаните да може да ги подигнат личните карти. 

28 Октомври 2021 - 10:02

ДУИ е дел од влада која, дел поради пандемијата, а дел поради непостоење на политичка волја за реформирање на системот и искоренување на корупцијата и организираниот криминал создаде назадоволство кај граѓаните.

повеќе

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе