Кривичен суд

Почна сведочењето на Сашо Тасевски за „27 aприл“

По шестчасовното сведочење на заменик-министерот на МВР Агим Нухиу, пред малку почна сведочењето на Сашо Тасевски, сегашен директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), а тогашен обезбедувач на премиерот Зоран Заев.

Додека сведочеше Нухиу, судењето во еден момент повторно беше паузирано поради здравствен проблем на Мунир Пепиќ, покачен крвен притисок, поради што беше повикана брза помош, но судијката Добрила Кацарска не го прекина судењето.

Нухиу во своето сведочење тврдеше дека тогашниот директор на БЈБ, Митко Чавков, на агресивен начин одговорал на неговите прашања вечерта кога се случувал инцидентот во собраниската зграда, одговарајќи му „што мислиш што се случува, народ се случува“.

Обвинетиот Игор Југ за време на сведочењето на Нухиу извикуваше „судите 33 Македонци, а каде е српскиот шпион Живаљевиќ?“ 

Денеска во Кривичниот суд за случувањата во Собранието на 27 април сведочеа и градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш и новинарката Душица Мрѓа.

За случувањата во Собранието обвинети се 33 лица, од кои 31 за терористичко загрозување на уставниот поредок, а двајца за помагање на делото.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе