По кратко боледување

Почина Јакуб Селимовски, еден од челниците на ИВЗ

Јакуб Селимовски, еден од челниците на Исламската верска заедница, почина денеска по кратко боледување.

Како што соопшти ИВЗ, погребот на Селимовски ќе биде извршен утре на муслиманските гробишта во Кичево.

„Сочувство до семејството и пријателите. На крајот семоќниот Алах го награди со рајот“, се вели во телеграмата со сочувство од ИВЗ упатена до семејството на Селимовски.

Селимовски е роден 1946 година во Кичево, а теолошкиот факултет го завршил во 1972 година во Каиро, Египет.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе