Од утре

Пеколни температури во земјава, нека се крие кој каде ќе најде

Ако изминативе неколку денови сите плачевме поради тешкото и жешко време, тогаш од утре подгответе се за вистински пекол и температури од над 40 степени Целзиусови.

Како што наговестуваат метеролозите, температурите ќе бидат пеколно високи. На граѓаните им се препорачува да пијат многу течности, безалкохолни се разбира, и да се кријат под сенка. Домот и работните простории никако да не ги напуштаат пред 17 часот.

Инаку за денеска метеролозите навестија температури до 39-тиот степен кои од утре драстично ќе се покачуваат.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе