Влада

Заев-Мицкоски: Најавен консензус за пакетот реформски закони во Собранието (ВИДЕО)

По средбата во изјавите за медиумите беше најавен и можниот консензус за најголем број закони од реформскиот пакет, за кои во изминатиов период преговараа работните групи на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, соопшти владината служба за информирање по синоќешната лидерска средба на премиерот на Владата на Република Македонија и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

На средбата беше разговарано за актуелните политички случувања, за тековните преговори со Р. Грција, за изборниот законик и за избор на членови на Државната изборна комисија, како и за можноста за враќање на опозицијата во Собранието.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе