ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да се откаже од платформата и да го повлече претседателот на Собрание

Криминалецот Заев со својата антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистичките страсти во регионот и затоа не смее да осуди ниту една негаторска изјава која доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други. Последен во низата е Бујар Османи кој јавно пред народот изјави дека не ја признава македонската химна. Бујар Османи кажа: „Не ја признаваме како наша химната на Македонија затоа што не ја рефлектира албанската заедница“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Криминогениот СДС и ова го премолчи.  СДС да ја сакаше Македонија, немаше да ја прифати тиранската платформа со која се поткопува нејзиниот суверенитет. СДС да го почитуваше македонскиот народ немаше да дозволи нелегално да се избере претседател на Собрание. Зоран Заев барем малку да имаше почит кон граѓаните немаше Македонија да ја втурне во подлабока политичка криза. Со своето молчење СДС продолжува да работи спротивно од волјата на граѓаните на Република Македонија. За СДС и аболицираниот криминалец Зоран Заев, македонското знаме, македонската химна и името немаат никакво значење. Затоа граѓаните бараат СДС да ја отфрли тиранската платформа и да го повлече претседателот на Собрание кој беше избран спротивно на Деловникот на Собранието на Република Македонија. Време е СДС да го слушне гласот на народот. Време е СДС да запре со теророт што го врши врз македонските граѓани“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија eзерото кое е прогласено за споменик на природата. 

повеќе

Во Франција, пред, по и за време на Втората светска војна, пушењето, особено француски марки цигари, било чин на патриотизам. 

повеќе

Не постојат „повисоки интереси" од типот на членството во Европската Унија или НАТО алијансата за кои вреди да се прават потценувачки компромиси.

повеќе