ВМРО-ДПМНЕ: НБМ ги потврди катастрофалните показатели за економијата

Пред да дојде на власт СДСМ ветуваше економскиот раст од 2,5 проценти, а сега, според податоците на Народната банка на Македонија, гледаме дека во првата половина од оваа година македонскиот БДП забележа пад од 0,9%, пад на прометот на индустријата за 0,7% и пад на индустриското производство за цели 12 отсто.

„Неодговорното работење на СДС го потврдува фактот што ја задолжија државата само по основ на аукции на државни хартии за 246 милиони евра, а притоа стопија и 177 милиони евра девизни резерви на државата.                Околу 420 милиони евра потроши владата на СДС и Зоран Заев, а граѓаните од тоа не видоа никакво фајде. СДС како влада се окарактиризира со неспособност, расипничко трошење и доведување на државата кон банкрот“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. 

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе