По одлуките за притвор за настаните на 27 април

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Штип и Гевгелија ја бојкотираат работата во општините

Во Штип и Гевгелија денешните седници на советите на општините се одржаа без советниците на ВМРО-ДПМНЕ. Со скандирање „Македонија" и „Македонија е вечна", облечени во маички на кој пишува „И јас сум терорист" единасетте советници на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Штип ја напуштија денешната седница. И во Гевгелија советниците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За заедничка Македонија не присуствуваа на седницата на Советот.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ги бојкотираат седниците на општините низ државата, во знак на револт за „политичкиот прогон кој власта на СДСМ го прави кон оние кои не мислат исто како неа“, односно за притворените за настаните на 27 април. Тие велат дека Сашо Василевски, Игор Дурловски, Горан Ангелов, Богдан Илиевски, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Борис Дамовски и останатите притворени не се терористи.

Претходно и советниците на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово, Струмица, Ѓорче Петров, Вевчани и Берово изјавија дека нема да учествуваат во работата на општините.

 

 

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе