Реакција

Солза Грчева: Ова не е наше Собрание

На криминален начин, со кршење на Деловникот на Собранието, тајфата го донесе законот за јазици, реагираше пред малку поранешната пратеничка Солза Грчева и претседателка на новата политичка партија Глас за Македонија.

„Ова не е Собрание, ние не го признаваме за наше. Македонија не смее да биде заложник на уценетата влада и на уценетите политичари. Марш багро од нашата земја. Одете и бидете земјани, гуштери, што и да сакате. Македонци не сте. А Законот ќе се врати назад“, напиша на Фејсбук Грчева и повика на протести пред Собранието.

 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе